Skip to main content

Graduate Student Awards Archive

Below is list of students who have won division awards and honors previous to the current award year. Current year awards are recognized on the Graduate Student Awards page along with awards won at the university and national level. Follow links for the corresponding award year to read details in the news announcement.


Biology Founding Faculty Award for Graduate Excellence


2021-22 Biology Founding Faculty Award for Graduate Excellence Article
Josh Borin, Justin Meyer Lab
Hangqing Liu, Joseph Ecker Lab
2020 Biology Founding Faculty Award for Graduate Excellence Article
Danielle Garshott, Eric Bennett Lab
Sachin Sethi, Jing Wang Lab
2019 Biology Founding Faculty Award for Graduate Excellence Article
Hannah Grunwald, Kimberly Cooper Lab
2018 Biology Founding Faculty Award for Graduate Excellence Article
Homa Rahnamoun, Shannon Lauberth Lab
Ipshita Zutshi, Stefan Leutgeb Lab
2017 Biology Founding Faculty Award for Graduate Excellence Article
Bingfei Yu, Ananda Goldrath Lab
2016 Biology Founding Faculty Award for Graduate Excellence Article
Albert Lim, Andrew Huberman Lab
Ben Rubin, Susan Golden Lab
2015 Biology Founding Faculty Award for Graduate Excellence Article
Valentino Gantz, Ethan Bier Lab

Chris Wills Endowed Graduate Student Research Award


2019
Joshua Borin, Justin Meyer Lab
2018
Hannah Strobel, Justin Meyer Lab
2016
Audrey Proenca, Lin Chao Lab

David V. Goeddel Chancellor's Fellowship


2020
Erica Birkholz, Joe Pogliano Lab
Danielle Garshott, Bennett Lab
Youtong Huang, Lemke Lab
Brian Tsu, Daugherty Lab
2019
Jacey Jijun Liu, Gen-Sheng Feng Lab
Hannah Tsunemoto, Joseph Pogliano Lab
2018
Kanika Khanna, Joe Pogliano Lab
Audrey Proenca, Lin Chao Lab
2017 David V. Goeddel Chancellor's Fellowship Article
Amanda Davis, Dong-Er Zhang Lab
Katrina Nguyen, Joe Pogliano Lab
2016 David V. Goeddel Chancellor's Fellowship Article
Ben Rubin, Susan Golden Lab
Danielle Hagstrom, Eva-Maria Schoetz-Collins Lab
Mai Khuong, Jim Kadonaga Lab

David V. Goeddel Endowed Graduate Fellowship


2020
Chris Beierschmitt, Daugherty Lab
Hanquing Liu, Ecker Lab
Beverly Naiglesm, Hao Lab
Cody Ocheltree, Lykke-Andersen Lab
Zachary Warburg, Murre Lab
Jinhao (Albert) Xu, Sun Lab
2019
Jenny He, Matthew Banghart Lab
Alexander Neu, Kaustuv Roy Lab
Seungyoon Blenda Yu, Gulcin Pekkurnaz Lab
2018
Paulo De Oliveira Ceciliato, Julian Schroeder Lab
Yan Liang, Gen-Sheng Feng Lab
Ye Zhang, Chih-Ying Su Lab
2017 David V. Goeddel Endowed Graduate Fellowship Article
Daniel Johnson, Dong-Er Zhang Lab
Christopher Piggott, Yishi Jin Lab
Chi Ren, Takaki Komiyama Lab
José Waterton, Elsa Cleland Lab
2016 David V. Goeddel Endowed Graduate Fellowship Article
Elizabeth Hetherington, Carolyn Kurle
Tin Ki (Angela) Tsang, Chih-Ying Su

Donald Helinski Award


2016
Lara Labarta Bajo, Elina Zuniga Lab
Matthew Nord, Douglass Forbes Lab

Jeanne M. Messier Memorial Fellowship


2019
Henry Baker, Jonathan Shurin Lab
Kelly Flanders, Carolyn Kurle Lab
Amy Geffre, James Nieh Lab
2018
Dillon Travis, Joshua Kohn Lab
2017
Stephanie Nehasil, Carolyn Kurle Lab
Alexander Neu, Kaustuv Roy Lab
Elizabeth Ryan, Elsa Cleland Lab
Elizabeth Bullard, Kaustuv Roy Lab
2016
Daniela Zarate, Joshua Kohn Lab

Marguerite Vogt Award


2020
Analine Aguayo, Neal Lab
Sunyoung Lee, Sun Lab
2019
Antonia Darragh, Scott Rifkin Lab
Gokhan Senturk, Samuel Pfaff Lab
2018
Tim Shaw, Jens Lykke-Andersen Lab
2017
Youtong Huang, Greg Lamke Lab
2016
Bingfei Yu, Ananda Goldrath

McElroy Award


2020
Elizabeth Bullard, Kaustuv Roy Lab
Lara Labarto Bajo, Elina Zuniga Lab
Anusorn Mudla, Nan Hao Lab
Emily Pierce, Rachel Dutton Lab
Chin San (Eric) Loo, Ye Zheng Lab
2019
Eray Enustun, Joseph Pogliano Lab
2018
Ida Naughton, David Holway Lab
2017
Vinson Lam, Susan Golden Lab
2016
Celia Symons, Jonathan Shurin Lab

Ray Thomas Edwards Award


2020
Deepam Gupta, Yelon Lab
Rachel Kandel, Neal Lab
Gidsela Luna, Sun Lab
Andres Nevarez, Hao Lab
Saransh Umale, Jun Lab
2019
Delaney Pagliuso, Amy Pasquinelli Lab
2018
Donghyung Lee, Cory Root Lab
2017
Danielle Garshott, Eric Bennett Lab
2016
Sachin Sethi, Jing Wang Lab

Ruth Stern Fellowship


2020
Livia Songster, Reck-Peterson Lab
2019
Sumedha Ravishankar, Cressida Madigan Lab
2018
Beverly Naigles, Nan Hao Lab
2017
John Gillies, Samara Reck-Peterson Lab
2016
Emily Pierce, Rachel Dutton Lab
Roland Liu, Kit Pogliano Lab

Kavli-Helinski Endowed Graduate Fellowship


2020
Alana Gibson, Ackerman Lab
Shijia Liu, Han Lab
Nicholas Nelson, Nimmerjahn Lab
Natasha Slepak, Patrick Lab
Yue Sun, Jin Lab
Shiuan-Tze Wu, Su Lab